Rzecznik rządu: Polska będzie stopniowo wygaszać pomoc finansową dla uchodźców z Ukrainy
– Te decyzje (w sprawie udzielenia pomocy finansowej - red.), które zostały przyjęte po rozpoczęciu wojny, mają charakter tymczasowy i tyle mogę powiedzieć – odparł Mueller zapytany w Studiu PAP o kontynuację pomocy finansowej państwa dla ukraińskich uchodźców.
Zwrócił uwagę, że etap, w którym "Ukraińcy masowo uciekali przed wojną ze swojego kraju, mamy już za sobą", więc decyzja o pomocy finansowej będzie stopniowo wygaszana, co wynika z ustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego kraju.
Rzecznik rządu dodał, że okres wygaszania pomocy finansowej dla Ukraińców rozpocznie się prawdopodobnie w "pierwszym kwartale" przyszłego roku.
Według różnych szacunków, w Polsce przebywa obecnie 1-1,5 mln ukraińskich uchodźców wojennych.
Czy nadal powinniśmy pomagać uchodźcom z Ukrainy? Są wyniki sondażu
60 proc. badanych Polaków jest przeciwko dalszej pomocy finansowej dla uchodźców z Ukrainy mieszkających w naszym kraju – wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster.
"Czy nadal powinniśmy pomagać obywatelom Ukrainy mieszkającym w Polsce, np. dając im 500 plus i inne świadczenia?" – takie pytanie zadano ankietowanym na zlecenie "Super Expressu". Gazeta opublikowała wyniki w środę.
"SE" odnotowuje, że "po inwazji Rosji na Ukrainę większość z nas chciało pomagać uchodźcom wojennym, ale ten entuzjazm jest już słabszy". "Zdecydowanie nie" chce pomagać finansowo Ukraińcom 36 proc. pytanych, natomiast "raczej nie" – 24 proc.
Przeciwnego zdania jest w sumie 26 proc. respondentów, z czego tylko 8 proc. odpowiedziało "zdecydowanie tak", a 18 proc. – "raczej tak". Odpowiedzi "nie wiem" udzieliło 14 proc. badanych.
Sondaż został przeprowadzony w dniach 21-22 września 2023 r. na grupie 1015 dorosłych Polaków.